Aktuális hírek, programok

Tisztelt PEK Bajtársak! Hölgyeim és Uraim!
Valamennyiinket próbára tevő időt élünk. Váratlanul tört ránk, sőt az egész világra ez a szörnyű vírus. Vitatott kérdés még, hogy ez természetes úton jött létre, vagy ember alkotta.
Leginkább az idős, azaz a mi korosztályunk a veszélyeztetett. Eddig hála a Mindenhatónak, nincs tudomásom arról, hogy bajtársaink közül valaki is megbetegedett ebben a járványban. Kívánom, hogy ez ne is történjen meg!
Mindezek következtében több megemlékező ünnepségünk elmaradt, sőt előre tervezni is nehéz, mivel nem tudjuk, hogy a járvány meddig tart, valamint a kormányunk milyen védő-óvó intézkedéseket kíván majd életbe léptetni.
Az már bizonyos, hogy a MEMENTO szobornál nem tudunk emlékező ünnepélyt tartani, csak egy néma főhajtással és közös koszorú elhelyezésével tisztelgünk.
Azt tervezzük, hogy a tavalyihoz hasonlóan, az idén is késő ősszel a Benczúr Hotel termében tartjuk meg az ünnepi megemlékezést. Ennek időpontját természetesen még nem határoztuk meg.
Minden további összejövetelünkről időben fogunk mind itt a honlapunkon, mind levélben értesítést küldeni Részetekre.
Kívánom, hogy a járványt egészségesen tudjátok magatok mögött, további minden jót kívánok Nektek!

Szeretettel:
Szelekovszky Ernő
elnök

 

 

Október 23-i megemlékezés – Csolnok

Az egykori politikai elítéltek táborának területén kialakított emlékhelyen került sor az 1956. októberi forradalom és szabadságharc évfordulóján tartott emlékünnepségre. Az eseményt Csolnok önkormányzata a község polgárőrségével és önkéntes tűzoltó egyesületével együttműködve rendezte. A csolnoki lakosok részvételével rendezett megemlékezésen a Himnusz éneklése közben került sor a nemzeti zászlónk felvonására a Büszkeség pontján.

Kolonits Péterné, Csolnok polgármestere beszédében megható szavakkal emlékezett a csolnoki rabtárborban fogvatartottak ellenállására, és aláhúzta, hogy kiszabadításukban részt vállaltak a község lakosai is. Kitért arra, hogy az együttes emlékezés több évtizedes hagyománnyá nemesedett. Említette, hogy ezt az 1992-ben felállított emléktábla, a község központjában elhelyezett kopjafa, a templomban kialakított emlékhely őrzi. Az önkormányzat a rabtábor egykori területén és a IX-es függőaknánál emlékhelyet alakított ki, amelyet egyre többen keresnek fel.

Az 1945-1956 közötti magyar Politikai Elítéltek Közössége nevében dr. Ernst Ervin – aki a IX-es aknán dolgozott és a forradalom idején szabadult – emlékezett a 64 évvel ezelőtt történtekre. Elmondta, hogy az idén 29. alkalommal találkoznak. Felidézte, hogy az ünnepségen részt vett a magyar országgyűlés elnöke: Szabad György, emlékbeszédet tartott Boross Péter miniszterelnök, és Csolnokon tisztelgő látogatást tett Sólyom László köztársasági elnök is. Az első esztendőkben mind az egykori politikai elítéltek közül, mind az egykori bányásztársak közül sokan vettek részt. Sajnos, az évek könyörtelen elmúlásával sokan távoztak. Példával támasztotta alá, hogy az egykori bányászok és politikai rabok kapcsolata hosszan tartó barátsággá vált.

A beszédeket követően a Nemzeti Színház fiatal művészei előadásukban szemelvényeket olvastak fel a forradalom emlékezőitől, költeményeket idéztek az 1956-os forradalomról.

Csolnok polgármester asszonya, az 1945-1956 közötti magyar Politikai Elítéltek Közösségének képviselője, a polgárőrség és a bányász egyesület helyezett el koszorút az emléktáblánál. Az ünnepség a bányász himnusszal ért véget.

 

 

A GULAG Alapítvány megemlékezése